Što je međuvlasnički ugovor?
Ovdje pročitajte sve o međuvlasničkom ugovoru. Čemu točno služi međuvlasnički ugovor, što sve može sadržavati i dali se mogu dodavati neke posebne stavke. Pogledajte primjere dodataka i saznajte koliko je potrebno glasova za međuvlasnički ugovor! .
Prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima moraju se urediti odnosi među suvlasnicima u svezi s upravljanjem i korištenjem zgrade, ugovor koji uređuje navedene odnose naziva se međuvlasnički ugovor (MU). Osim što se uređuju međusobni odnosi njime se također odabire upravitelj, bira se predstavnik stanara i određje se iznos zajedničke pričuve. Mora biti u pisanom obliku i svaki suvlasnik mora imati svoj primjerak.
Da bi međuvlasnički ugovor bio valjan, potrebno je da ugovor potpišu suvlasnici čiji udio u vlasništvu posebnih dijelova zgrade bude veći od 50%. Odluke se tada primjenjuju na ostale suvlasnike u zgradi. (Koji su to posebni dijelovi zgrade?)
Međuvlasnički ugovor je vrlo važan zato jer se njime mogu detaljno dogovoriti stvari koje se često pokazuju kao problematične u nekom periodu promjene strukture poslovanja u zgradi kao što su: načini odabira i razrješenja upravitelja, uvjeti rada predstavnika suvlasnika, uvjeti smjenjivanja predstavnika, način plaćanja pričuve, iznos pričuve, te mnogi drugi.
Između ostalog međuvlasnički ugovor sadrži:
- veličinu suvlasničkih dijelova nekretnine
- uvjete i način upravljanja nekretninom
- pobliže podatke o osobi koja će upravljati nekretninom
- opseg poslova koje će obavljati ta osoba, odgovornost za obavljanje poslova i sl.
- uvjete i način prikupljanja i raspolaganja sredstvima zajedničke pričuve
- ime suvlasnika ovlaštenoga za predstavljanje i zastupanje suvlasnika prema upravitelju, odnosno trećim osobama i granice njegovih ovlasti
- uvjete i način korištenja zajedničkih prostorija, uključujući i stan namijenjen za nadstojnika zgrade, te uređaja i zemljišta koje pripada određenoj nekretnini
Neki od primjera dodataka obveza u radu predstavnika suvlasnika u međuvlasničkom ugovoru:
- može se propisati obveza predstavnika stanara da saziva skupove stanara.
- organiziranje naplate kućnih režija
- ovjeravanje radnih naloga kao potvrda izvršenja određenog posla
- obvezu redovitog izvješćivanja suvlasnika o svim važnijim pitanjima vezanim uz upravljanje, kao i obvezu podnošenja izvješća o svom radu i to najmanje jedanput godišnje.
- dodatne ovlasti predstavnika
- naknada prestavniku
Sve promjene se mogu donijeti i nakon donošenja međuvlasničkog ugovora i one se utvrđuju anexom.
Primjerak međuvlasničkog ugovora!
Ako imate dodatna pitanja slobodno nam se obratite preko telefona ili online obrasca.